X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Reseller Hosting (Bayi Hosting) Nedir?

AnasayfaYazılarReseller Hosting (Bayi Hosting) Nedir?
Reseller Hosting (Bayi Hosting) Nedir?

Hosting konusunda kapsamlı bir şekilde araştırma yapan herkes, “reseller hosting” kavramıyla mutlaka karşılaşacaktır. Reseller hosting, kimi zaman “bayi hosting” adıyla da anılır. İngilizce bir sözcük olan “reseller”, esasen yeniden satış anlamında kullanılır. Söz konusu hosting biçimi, çoğunlukla büyük ve orta ölçekli işletmelerce tercih edilir.

Bayi hosting sayesinde sahip olduğunuz alan ya da trafik limiti üstünden diğer siteler ya da kişiler için yeni hosting hesabı açabilir, paylaştırabilir ve hatta satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilere ait web sitelerini veya direkt kendinize ait web platformlarını ortak bir panelden toplu şekilde düzenlemek adına reseller hostinge yönelebilirsiniz. Bu içeriğimizde, “Bayi hosting nedir?”, “Bayi hostingin avantajları nelerdir?” gibi trend sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız.

Reseller Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere hosting kavramının sözcük anlamı “barındırma” şeklindedir. Sitelere ait içerikler, web server olarak da ifade edilen internet sunucularında saklanmak zorundadır. Hosting, tam da bu noktada işlevsel bir şekilde devreye girer. Hosting, günümüzde birbirinden farklı türlerle karşımıza çıkar. Kullanım amacınıza ve beklentinize göre en ideal hosting türüne yönelebilirsiniz. Paylaşımlı hosting, co-location hosting ve dedicated hosting, bu türlerden bazılarıdır. Bugün itibarıyla en çok tercih edilen hosting türlerinden biri de reseller hosting türüdür.

Reseller kelimesinin “alıp satan ve yeniden pazarlayan” gibi anlamlarda kullanıldığını ifade etmiştik. Reseller hosting ise sahip olunan depolama alanı ya da bant genişliğinden yararlanılarak birden çok web sitesinin barındırılmasına/pazarlanmasına olanak tanıyan bir hosting hizmeti türü olarak kabul edilir. Bu özellikleri, bayi hostingin günümüzde geniş kitleler tarafından önemli bir ilgi görmesinde etkili olmuştur. Reseller hosting esasen bayilere, müşterilere kiralanan barındırma hizmetlerinden kâr elde etme şansı sunar. Buradaki kâr düzeyi, kiralanan web sitesi sayısı ile doğru orantılıdır.

Satın alınan sunucu alanının genişliği sayesinde çok daha fazla müşteriye bu yönde hizmet vermeniz mümkündür. Bayi hosting barındırma hizmeti; RAM, disk alanı, sunucu bant genişliği gibi temel unsurları bünyesinde barındırır. Özellikle de web tasarımcıları ya da geliştiricileri açısından reseller hosting, önemli bir gelir seçeneği olarak görülür. Bayi hosting seçeneğine yönelen kişiler; bir defaya mahsus web sitesi tasarlamak ve satmaktansa, kiralamış oldukları sunucu hizmetiyle beraber kendilerine daimî şekilde ödeme alma imkânı yaratırlar. Bu hosting formu diğer yandan birden çok cPanel’e gereksinim duyan işletmeler adına da önemli bir opsiyon yaratır.

Bayi hostingin görece daha kompakt ve pratik bir yönetime olanak tanıması ve uygun maliyetleri, tercih edilmesindeki önemli gerekçeler arasındadır. Bayi hosting, büyük ölçüde satış yapmaya odaklı bir tercih olarak görülür. Buna rağmen çok farklı kullanım amaçlarıyla karşılaşmak da olasıdır. Bu yönde satış yapmak isteyen kişi ya da işletmeler, söz konusu paket özelinde yönetim panelinin farklı bölümlerine logo ya da banner koymak suretiyle akılda kalıcı bir şekilde firma reklamını yapabilirler. Bayi barındırma seçeneği öncesinde kurumsal kimliği sağlam ve güvenilir firmalara yönelmeniz, olası riskleri minimize etmenizi sağlayacaktır.

Reseller Hosting ile Web Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reseller hosting ve web hosting arasında hem teknik açıdan hem de ekonomik açıdan önemli farklılıklar vardır. Bu farklılıkları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Standart web hosting hizmetlerinde bilindiği üzere maksimum 1 domain eklenebilir. Oysa bayi hosting türünde çok sayıda domain eklemek mümkün olabilir. Bu sayede de her domain için ayrı bir hosting hesabı açılabilir.
 • Diğer bir fark yönetim tarafındadır. Bayi hosting, herhangi bir hosting sağlayıcının sunucu kaynaklarını satın alır. Bu şekilde bizzat müşteri kitlesine hosting hizmeti sunulabilir. Web hostingdeyse direkt hosting sağlayıcısı ile özel bir anlaşma yapılarak sunucu kaynaklarına erişilir.
 • Bayi hosting, müşteri ilişkilerini direkt kontrol altına almanıza olanak tanır. Bu süreçte faturalandırmadan müşteri desteğine kadar birçok noktada müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz. Web hosting tarafındaysa hosting sağlayıcısı tarafından sunulan müşteri hizmetleri ön plana çıkar.
 • İki hosting türü arasında ölçeklenebilirlik açısından farklılıklar vardır. Reseller hosting görece daha fazla büyüme potansiyeli sunar. Bu da genişleyen müşteri tabanı sayesinde yüksek geliri beraberinde getirir. Web hostingde ise ölçeklenme görece daha zordur.
 • Bayi hosting tarafında bizzat kendi markanızı yaratabilir ve hizmetlerinizi doğrudan kendi işletmenizin adıyla sunabilirsiniz. Bu sayede de müşteri kitleniz doğrudan sizinle bağlantı kurabilir. Oysa web hostingde çoğunlukla sağlayıcının markası altında sunulmakta olan bir hizmete tanıklık edebilirsiniz.
 • Reseller hosting görece daha fazla teknik bilgi ve birikim gerektirebilir. Çünkü bu süreçte yedekleme, güvenlik ya da sunucu yönetimi gibi kritik konularda sorumluluk almalısınız. Aynı zamanda görece daha fazla özelleştirme ve kontrol esnekliği söz konusudur. Bayi hosting, müşteri kitlesine çok daha fazla kişiselleştirilmiş bir deneyim vadeder.
 • Standart web hosting hizmetlerinde birden çok domain eklemeniz durumunda CPU aşımıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Öte yandan domainler ortak bir dizinde açılır ve virüs benzeri problemlerde tamamı aynı anda etkilenir. Bayi hostingde ise domainler birbirlerini bu tip senaryolarda etkilemezler.

Reseller Hosting ile Neler Yapılabilir?

Reseller hosting ile neler yapılacağına göz atmadan önce bu hosting türünün özellikle hosting sağlayıcılar için çok cazip bir iş modeli olduğunu anımsayalım. Bayi hosting bizzat kendinize ait hosting paketleri yaratıp müşteri kitlenize sunmanızı sağlar. Kendinizce dokunuşlar yaparak e-posta hesapları, bant genişliği ya da veri tabanı gibi özelliklerden yola çıkarak farklı paket seçenekleri yaratabilirsiniz. Bu paketler, belli özellikleri ön plana çıkaran müşterilerinizde karşılık bulacaktır.

Diğer yandan bayi hosting sayesinde alan adı kayıtları yapmanız da mümkündür. Bu sayede de müşterileriniz, alan adı kayıtlarını satın alma şansı bulur. Reseller hosting öte yandan sunucu yönetimi noktasında da bir kontrol sağlar. Sunuculara dair her türlü teknik ayarları yapabilir ya da güvenlik konusunda çeşitli önlemler alabilirsiniz. Tüm bunların dışında sorun düzeltme ya da e-posta konfigürasyonu gibi önemli noktalarda da müşterilerinize destek olabilirsiniz.

İşinizi büyütme olanağı veren bayi hosting sayesinde ciddi düzeylerde gelir elde edebilirsiniz. Dilediğiniz ölçüde bir fiyatlandırma stratejisi oluşturabilirsiniz. Bu hosting türü özelinde yalnızca tek panel üstünden bütün web platformlarınızı barındırabilirsiniz. Ayrıca bayi hosting, yönetim konusundaki karmaşayı ortadan kaldıran bir yapı sunar. Kendinize özel bir hosting paketi almaktansa bayi hosting tercih edebilir ve diğer parçaları bağımsız şekilde satışa sunabilirsiniz.

Reseller Hosting Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Farklı hosting firmalarınca satılan bayi hosting paketleri, birbirinden çeşitli özelliklerle ayrılır. Bu tip hususi farklılıklar, genel olarak fiyatlar üzerinde de etkili olur. HDD, CPU ya da RAM konusunda birbirinden farklı olan opsiyonlar ön plana çıkabilmektedir. Aynı şekilde bu hosting paketleri arasında trafik noktasında da bir çeşitlilik söz konusudur. Hosting kaynaklarının net şekilde belirlenmesi konusunda hosting firmaları destek sunabilir. Kimi bayi hosting paketlerinde site barındırmaya dair sınırlandırmalar bulunabilir. Örneğin, bazı paketlerde 20 site barındırmasına izin verilir. Bu tip sınırlı paketlerde 21’inci sitenin açılabilmesi olanaksızdır.

Standart web hosting paketlerine göre reseller hosting pek çok açıdan avantajlıdır. Her şeyden önce ilk avantaj, ekonomi tarafındadır. Birden çok site barındırmak isteyen kişiler adına hem lisans hem de donanım ve yönetim gibi maliyetler görece daha uygun olacaktır. Diğer bir avantaj ise kullanıcı kolaylığıdır. cPanel, plesk panel ya da WHM panel üstünden bayi hosting hesabınızı web tabanlı olmak kaydıyla basit bir biçimde yönetmeniz olasıdır. Öte yandan müşterilerin alan adlarını tanımlamadan NS yönetimine, erişim izninden FTP bilgilerine dek pek çok işlemi aynı şekilde konforlu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada reseller hosting paketlerinizi dilerseniz iş aksiyonlarınıza bağlı olarak artırabilirsiniz. İş deneyimine kattıkları, bayi hostingin diğer avantajları arasında sıralanabilir.

Girişimciler, bayi hosting paketleri satın almak suretiyle bu alanda, özellikle de satış/pazarlama gibi noktalarda tecrübe sahibi olur. Cazip bir gelir kapısı olarak da görülebilen reseller hostingin diğer ayrıcalıkları arasında; hazır scriptler edinme, DND alanlarını kontrol etme, anonim/özel şekilde ad sunucularını kullanma ve yoğun trafiği kaldırabilme potansiyelini sıralayabiliriz. Tüm bunların haricinde bayiler tarafından sunulan SEO, satış/pazarlama ve bakım gibi imkânların kullanılması da avantajlar arasında gösterilebilir.

Kimler Reseller Hosting Kullanabilir?

Günümüzde reseller hosting, pek çok kişiye bir ek gelir getirebilir. Bu süreçlerle ilgilenmek, ana işlerinizi büyük ölçüde etkilemez. Tabii hizmetinizin hangi ölçekte olduğu, bu aşamada temel kriterlerden biri olarak ele alınmalıdır. Hem bireyler hem de işletmeler, reseller hostingin olanaklarından aktif bir şekilde yararlanabilir.

Bu işten para kazanılıp kazanılamayacağı sorusu, tamamen girişimi gerçekleştiren kişinin yaklaşımları ve satış/pazarlama becerileri ile ilgilidir. Yalnızca bayi hosting üstünde yarattığı hesapları satıp kazanç sağlayan çok sayıda kişi bulunur. “Kimler reseller hosting kullanabilir?” sorusuna şu şekilde yanıtlar verebiliriz:

 • Ufak çaplı web hosting şirketleri ya da girişimciler, bayi hosting paketlerini tercih ederek görece düşük maliyetlerle tatmin edici kazançlar sağlayabilirler.
 • Birden çok web platformuna ya da alan adına sahip bireyler, her domain için ayrı ayrı hosting hizmeti almak zorunda değildir.
 • Web tasarımcılar ya da web geliştiriciler de hosting hizmeti verebilir.
 • SEO uzmanları hem arama motoru optimizasyonu ile ilgilenir hem de reseller hosting konusunda destek verebilir.
 • Yazılım alanında pratik çözümler sunmak isteyen kişileri bu kapsamda değerlendirebiliriz.
 • Son olarak birden çok cPanel ihtiyacı olan işletmelere de bu liste içerisinde yer verebiliriz.

BİHOSTNET Reseller Hosting Hizmetleri

Reseller hosting hizmeti alırken size hem uygun maliyetli hem de verimli ve pratik çözümlerle gelen firmalara şans tanımanız gerekir. Bu süreçlerde bayinizin reseller hosting konusunda önemli referansları olup olmadığına bakmalısınız. Bir başka deyişle sektör içinde nasıl bir prestije sahip olduğu, önemsemeniz gereken bir konudur. Diğer taraftan bu hizmetin, bütçenizle örtüşen seçenekler sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca teknik desteğe dilediğiniz zaman erişim sağlayabilecek misiniz? İşletmeniz ileride büyüme trendi yakaladığında, barındırma hizmetinizde bir hizmet yükseltme yolu mümkün mü? Bu ve benzer sorulardan yola çıkarak en ideal adrese yönelmelisiniz.

BİHOSTNET, herhangi bir marka ya da logo olmaksızın, ücretsiz kurulum opsiyonu ile müşteri kitlenize yönelik ideal bayi hosting seçimi yapmanıza yardımcı olur. Çok pratik bir şekilde, zaman kaybetmeden reseller hosting kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Kullanıcılar, BİHOSTNET çatısı altındaki bayi hosting paketlerini Türkiye, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika gibi farklı lokasyonlar üzerinden arzu ettikleri gibi oluşturmaktadır. Reseller hosting alanında farklı ölçeklerde girişimlerde bulunmak istiyorsanız, BİHOSTNET güvencesiyle fark yaratabilirsiniz.


Hosting Billing Automation by WISECP
Top